Megváltoztak az egyszerűsített foglalkoztatás, és az alkalmi munkavégzés szabályai
Tájékoztató az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos,
2010. augusztus 1-től hatályos jogszabályváltozásokról
Jogszabály: 2010. évi LXXV. törvény az egyszerűsített foglalkoztatásról (Eftv.)
Az egyszerűsített foglalkoztatás esetei
Az egyszerűsített foglalkoztatás korábbi szabályait tartalmazó 2009. évi CLII. törvénytől eltérően az Eftv. az egyszerűsített foglalkoztatásnak összesen már csak a következő eseteit szabályozza:
Az egyszerűsített foglalkoztatás három típusának időkorlátai részben megváltoztak:
Az Eftv. 1.§ (2) bekezdése bevezet egy új létszámkorlátot is az alkalmi munka tekintetében, mely szerint az alkalmi munkára létesített egyszerűsített munkaviszony keretében egy naptári napon legfeljebb az alábbi számú munkavállaló foglalkoztatható:
Ha a munkáltató és a munkavállaló idénymunkára, vagy idénymunkára és alkalmi munkára létesít egymással több ízben munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a százhúsz napot nem haladhatja meg.
(Az Eftv. 16. § (4) bekezdésének 2010. évre vonatkozó átmeneti szabálya alapján a 2010-ben az augusztus 1-jéig alkalmi munkavállalói könyvvel 2010. március 31-ig történő foglalkoztatásban és egyszerűsített foglalkoztatásban 2010. április 1-től 2010. július 31-ig eltöltött napok számát az új egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szerinti időtartamok számításánál nem kell figyelembe venni.)
Az egyszerűsített foglalkoztatás létesítése
Egyszerűsített foglalkoztatás céljából létrejött munkaviszony a felek megállapodása alapján, a munkáltató bejelentési kötelezettségének teljesítésével keletkezik. A munkaszerződést csak akkor kell írásba foglalni (legkésőbb a munka megkezdéséig), ha azt a munkavállaló kéri, illetve ha a munkaadó nem elektronikus bevallásra köteles, akkor választása szerint az Eftv. melléklete szerinti egyszerűsített munkaszerződés megkötésével jön létre az egyszerűsített foglalkoztatás.
Letölthető munkaszerződés
Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése
Az egyszerűsített foglalkoztatás mindkét esetében – mezőgazdasági, valamint turisztikai idénymunka és alkalmi munka – a munkáltató a munkavégzés megkezdése előtt köteles bejelenteni az APEH-hez az alábbi adatokat [Eftv. 11.§ (1), (3)]:
A bejelentés, amennyiben a munkaadó ezt a lehetőséget választja, ügyfélkapun történő előzetes regisztráció esetén az alábbi 3 úton lehetséges:
Közteherfizetés
A személyi jövedelemadó- és járulékfizetési kötelezettségekre mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén, illetve az alkalmi munka eseteiben az Szja.tv. és a Tbj. rendelkezéseit a következő eltérésekkel kell alkalmazni:
Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelemnek a kifizetett (nettó) munkabér száz százalékát kell tekinteni.
Ellátásra való jogosultság
Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállaló nem minősül a Tbj. szerint biztosítottnak, viszont jogosultságot szerez nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra.
Az Flt. és egyéb jogszabályok változásai az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályokkal összefüggésben
„alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszony: az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény által szabályozott munka,”
Az Flt ben használatos „alkalmi foglalkoztatásba” beleértendő az Eftv. által szabályozott egyszerűsített foglalkoztatás valamennyi esete, azaz mind a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka, mind pedig az alkalmi munka.
Az adózási és egyéb kötelezettségekre vonatkozóan bővebb felvilágosítás nyújtására a NAV ügyfélszolgálatai jogosultak.
Egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvényt (Eft.) érintően 2011. augusztus 1-től:
Változik az alkalmi munkával foglalkoztatható munkavállalók létszámának meghatározása az alábbiak szerint:
Az egy naptári napon legfeljebb foglalkoztatott munkavállalók létszámának meghatározásánál a munkáltatónak a tárgyév első, illetve hetedik hónapját megelőző hat havi, ha a munkáltató ennél rövidebb ideje működik, működésének egész hónapjaira eső átlagos statisztikai létszámát kell alapul venni. [Eft. 1. § (2)]
Új fogalom meghatározások a módosított Eft-ben:
mezőgazdasági idénymunka: a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a tovább feldolgozás kivételével – feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a százhúsz napot.
idénymunka: az Mt. 117. § (1) bekezdés j) pontjában meghatározott feltételeknek megfelelő munka. Mezőgazdasági idénymunka esetén az év adott időszakához vagy időpontjához kötődőnek kell tekinteni az olyan munkavégzést is, amely az előállított növény vagy állat biológiai sajátossága miatt végezhető el kizárólag abban az időszakban vagy időpontban.
A törvény kimondja, hogy a munkaviszony a felek szóbeli megállapodása alapján, a munkáltató bejelentési kötelezettségének teljesítésével jön létre. A munkaszerződést csak akkor kell írásba foglalni legkésőbb a munka megkezdéséig, ha a munkavállaló kéri, azzal, hogy ez mentesíti a munkáltatót a bejelentési kötelezettségének teljesítése alól. Ebben az esetben a munkavégzés napjának végéig elegendő kitölteni a munkáltató és a munkavállaló megnevezésén kívüli egyéb azonosító adatait. [Eft. 3.§ (1)]
Amennyiben a felek írásban kötöttek munkaszerződést, nem kell alkalmazni az Mt. 140/A. §-ában foglalt munkaidő-nyilvántartásra, valamint az Mt. 160. §-ában foglalt munkabérről szóló írásbeli elszámolásról szóló rendelkezéseket.
Hírek
A munka világához kapcsolódó hatályos jogszabályokat a JOGSZABÁLYOK menüpont alatt találhatja meg.
Több ezer álláslehetőség a HAZAI- és KÜLFÖLDI ÁLLÁSAJÁNLATOK menüpontok alatt.
2010. augusztus 1-vel megváltoztak az Egyszerűsített Foglalkoztatás szabályai. Részletekért kattintson az EGYSZERŰSÍTETT FOGLALKOZTATÁS menüpontra.
Szavazás