Támogatások
Foglalkoztatást bővítő bértámogatás
A bértámogatás célja, hogy a hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatását segítse elő, vagyis azoknak a személyeknek a munkához jutását, akik olyan csoportokhoz tartoznak, amelyeknek nehézségekkel kell szembenézniük, amikor segítség nélkül be akarnak kerülni a munkaerőpiacra.
Hátrányos helyzetű személynek kell tekinteni azt a személyt, aki
álláskereső, és
Megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a személyt,
Járulékkedvezmény
A járulékkedvezmény alanyai
Az Mt. hatálya alá tartozó, legalább hat hónapja működő, legfeljebb kétszázötven fő éves átlagos statisztikai állományi létszámmal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozás, valamint civil szervezet.
Közhasznú szervezetek:
Egyéb civil szervezetek:
A járulékkedvezményt igénybe veheti minden olyan munkáltató is, amely munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozik, továbbá azon munkáltató, amely munkavállalóját kirendeléssel, vagy más munkáltatónál történő munkavégzésre kötelezéssel foglalkoztatja.
Járulékkedvezmény a Fbtv. 2. § (1) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott, aktív korúak ellátásában nem részesülő személy foglalkoztatása után igényelhető,
A munkáltató a járulékkedvezményt akkor érvényesítheti, ha a fent meghatározott célcsoportnak megfelelő személyt
A járulékkedvezmény teljes munkaidős, valamint legalább 4 órát elérő részmunkaidős foglalkoztatás esetén is igényelhető.
A járulékkedvezmény mértéke, időtartama
A munkáltató a jogszabályi feltételeknek megfelelő személy foglalkoztatása után, a foglalkoztatás megkezdésétől számított 1 évig mentesül
A munkáltató a kedvezményt legfeljebb a minimálbér 130 százalékának - részmunkaidőben ennek időarányos részének – megfelelő járulékalap után érvényesítheti. Ha a munkabér ezt az összeget meghaladja, a minimálbér 130 százalékát meghaladó összeg után az általános járulékfizetési szabályok érvényesek.
A munkáltatót a járulékkedvezménnyel igénybevett egy éves foglalkoztatási időszakot követően, további egy év - járulékkedvezmény igénybevételére nem jogosító - továbbfoglalkoztatási kötelezettség terheli.
Önfoglalkoztatás támogatása (vissza nem térítendő)
Az önfoglalkoztatás támogatása a kötelező legkisebb munkabér összegéig terjedő támogatási formája.
A támogatás célja: a vállalkozó készség, hajlandóság előmozdítása az álláskeresők ösztönzése saját vállalkozás, illetve vállalkozói tevékenység beindítására.
A támogatás mértéke: a minimálbér összegéig (2011. évben 78.000,-Ft) terjedő, legfeljebb hat hónap időtartamig havonként folyósított támogatás.
Támogatás nyújtható:
Az elbírálásnál előnyt élveznek:
Önfoglalkoztatás támogatása (visszatérítendő tőkejuttatás)
3 millió forintig terjedő kamatmentes tőkejuttatás
Előnyt élvez a pályázat elbírálása során:
Alapos mérlegelést igényel:
Nem támogatandó:
A saját erő és a támogatás csak beruházásra és forgóeszköz feltöltésre fordítható. Ezt figyelembe véve nem adható támogatás az alábbiakra:
Munkába járással összefüggő terhek csökkentését célzó helyközi utazás támogatása
Támogatás alanya, mértéke, időtartama:
Helyközi utazás támogatását igényelheti a munkaadó, valamint az a.) pontban meghatározott munkavállaló. A támogatás legfeljebb egyéves időtartamra folyósítható. A helyközi utazási költség egészben vagy részben megtéríthető – a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Kormányrendelet alapján – ha a munkaadó,
a) olyan személy foglalkoztatását vállalja, aki legalább hat hónapja – pályakezdő, valamint megváltozott munkaképességű személy esetében legalább három hónapja – a regionális munkaügyi központ illetékes kirendeltsége által nyilvántartott álláskereső, és
b) hasonló munkakörben foglalkoztatott munkavállaló munkaviszonyát a kérelem benyújtását megelőző hat hónapon belül nem szüntette meg, valamint
c) megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok – az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 15.§-ában meghatározott - feltételeknek.
A kirendeltség a munkáltató költségét a 39/2010. (II. 26.) Kormányrendelet 3. §-ban foglaltak alapján térítheti meg az alábbiak szerint:
A munkavállaló számára a munkáltatónak nyújtott támogatáshoz kapcsolódóan a regionális munkaügyi központ illetékes kirendeltsége mérlegelési jogkörében eljárva megtérítheti a munkavállaló munkába járást szolgáló bérletének vagy teljes árú menetjegyének maximum 14 %-át, (ha a munkavállaló országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályon, elővárosi vasúton, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi és távolsági autóbuszon utazik).
A munkáltató azon munkavállaló esetében, aki mozgáskorlátozottsága miatt nem képes tömegközlekedési eszközzel közlekedni, a közigazgatási határon belül történő munkába járást is a Korm. rendelet szerinti munkába járásnak minősítheti.
TÁMOP 1.1.1 „Megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjának és foglalkoztatásának segítése”
Ki vehet részt a projektben?
A projekt azon megváltozott munkaképességű személyek támogatására irányul, akik esetében több személyre szóló szolgáltatás és támogatás nyújtása szükséges a foglalkoztathatóságuk javításához, illetve a nyílt munkaerő-piaci beilleszkedésükhöz. A célcsoportok az alábbiak szerint kerültek meghatározásra:
a)a munkaképesség-csökkenése – az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet (a továbbiakban: ORSZI), 2007. augusztus 15-ét megelőzően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Országos Orvosszakértői Intézetének szakvéleménye, illetőleg 2001. január 1-jét megelőzően, vasutas biztosítottak esetében a Magyar Államvasutak Orvosszakértői Intézetének szakvéleménye szerint – 50-66 százalékos mértékű, illetőleg az egészségkárosodás – az ORSZI szakvéleménye szerint – 40-49 százalékos mértékű, vagy
b) az egészségkárosodása – az ORSZI szakvéleménye szerint – 50-79 százalékos mértékű, és ezzel összefüggésben a jelenlegi, vagy az egészségkárosodását megelőző munkakörében, illetve a képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas és rehabilitálható.
Milyen támogatások adhatók!
TÁMOP 1.1.2 „Decentralizált programok a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásáért”
Célcsoportok:
A támogatás időtartama az 1., 2., 4., 5., 6. célcsoportok esetén:
8 hónap (+4 hónap továbbfoglalkoztatási kötelezettség)
A támogatás mértéke
A bér+járulék 70%-a
A támogatás időtartama és mértéke a 3. célcsoport (50 év felettiek) esetén:
4 hónapig a bér+járulék 100%-a
4 hónapig a bér+járulék 50%-a
4 hónapig a járulék 100%-a
Helyközi utazási költségtérítés
Az utazási költségek támogatásának maximális mértéke a felmerülő utazási költségek 100%-a
A támogatás további feltétele, hogy a munkaadó
Bővebb információ:
VMKMK Balatonalmádi Kirendeltség 2. iroda – 8220 Balatonalmádi, Rákóczi u. 43.
Tel.: 88/439-379
Hírek
A munka világához kapcsolódó hatályos jogszabályokat a JOGSZABÁLYOK menüpont alatt találhatja meg.
Több ezer álláslehetőség a HAZAI- és KÜLFÖLDI ÁLLÁSAJÁNLATOK menüpontok alatt.
2010. augusztus 1-vel megváltoztak az Egyszerűsített Foglalkoztatás szabályai. Részletekért kattintson az EGYSZERŰSÍTETT FOGLALKOZTATÁS menüpontra.
Szavazás